2021 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Yapılan toplantılardan çıkan sonuçları haberlerimizde sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Şimdi ise Merkez Bankası’nın açıkladığı enflasyon oranı ve 3 puanlık refah payıyla birlikte brüt asgari ücretin 3384 TL olması bekleniyor.

2021 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?
2021 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Yeni yıla girerken her yıl olduğu gibi asgari ücret zammı tartışmaları başladı. Tartışmalar devam ederken insanların kafasında tek bir soru işareti var. O da 2021’de asgari ücret ne kadar olacak? Bu soru net bir cevap kazanmak üzereyken tahminler de mevcut. Özellikle Merkez Bankası 2020 yılının enflasyonunu %12,1 olarak açıkladı. Ayrıca üzerine 3 puanlık refah payı da ekleniyor. Dolayısıyla toplamda yapılması gereken zam %15,1 olarak tahmin ediliyor. Bu oran da yeni yılda asgari ücretin ne kadar olacağına dair bazı tahminleri ortaya koyuyor. Bakıldığında yeni yılda asgari ücretin brüt olarak 3.384 TL olması bekleniyor. Peki bunun ne kadar net asgari ücret?

2021 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

2021 yılında asgari ücret ne kadar olacak sorusu hala yanıt bekliyor. Yapılan toplantılardan çıkan sonuçları haberlerimizde sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Şimdi ise Merkez Bankası’nın açıkladığı enflasyon oranı ve 3 puanlık refah payıyla birlikte brüt asgari ücretin 3384 TL olması bekleniyor. Ayrıca net asgari ücret ise 2.673 TL olur. Tabii brüt asgari ücretin 3384 TL olması halinde net asgari ücret 2673 TL olacak. Yeni alınacak kararlar henüz belli değil. Dolayısıyla bunlar sadece tahmin olmaktan ileriye gidemiyor. İlerleyen günlerde toplantılar sona erecek ve yeni asgari ücret konusunda bir karar çıkacak.

Asgari Ücretlinin Beklentisi Net 3000 TL

Asgari ücretle çalışan kişilerin yeni yılda maaşların net 3000 TL olması beklentisi var. Bu beklentinin karşılanması şu an için alınacak kararlara bağlı ancak açıklanan enflasyon ve refah payı doğrultusunda zam yapılacaksa işte bu noktada net asgari ücret en fazla 2700 TL olabiliyor. Dolayısıyla hükümetin bir diğer tartışma konusu asgari ücretliden alınan vergilerin kesilmemesi tartışma gerçekleştirse işte o zaman net asgari ücret 3000 TL’den de fazla olabilir. Ayrıca vergi kesilmemesinin haricinde %15,1’lik zammı da düşünürsek net asgari ücretin 4000 TL’ye yaklaşması olağan. Bu noktada alınacak yeni kararlar web sitemiz üzerinden sizlere duyurulmaya devam edilecek. Bakalım 2021 yılında asgari ücret ne kadar olacak?