26.04.2021 Kabine Toplantısı Ne Zaman? Yeni Kararlar Nelerdir?

26.04.2021 Kabine Toplantısı Ne Zaman? Yeni Kararlar Nelerdir?

26.04.2021 Kabine Toplantısı Ne Zaman? Yeni Kararlar Nelerdir?

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, bugün (26 Nisan) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında saat 15:30'da toplandı.

Kabine toplantısına, yeni göreve atanan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş ilk kez katılacak.

Toplantıda Kovid-19'la mücadelede alınan tedbirlerin sonuçları, aşı tedariği, yerli aşı çalışmaları ve aşı takvimi konularının yanı sıra Irak'ın kuzeyine düzenlenen operasyon başta olmak üzere ülke gündemindeki çeşitli konuların ele alınacağı tahmin ediliyor.

Toplantının ardından saat 19:00'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarda bulunması bekleniyor.

Alınan Kararlar;

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni Kabine Bakanlarına hoş geldin diyor, kendilerine başarılar diliyorum.
*
“Kıbrıs'ı çözümsüzlüğe mahkum etmek isteyen zihniyete müsamaha göstermeyeceğiz.”
*
"(Görevini devreden bakanlar) Bu arkadaşlarımızla ilgili sosyal medyada yürütülen linç kampanyalarını kınıyorum."
*
"KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüştük. Yarın Cenevre'de gerçekleştirilecek toplantıyı ele aldık. Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin yanında durmaya devam edeceğiz. "
*
"Sahada ve masada yürüttüğümüz mücadele ile hakikatleri herkese kabul ettireceğiz."
*
"PKK/YPG'nin Kuzey Irak'taki fesat yuvalarına operasyon başlattık. Teröristlerin burnumuzun dibine gelip eylem yapmasını beklemeden inlerine gireceğimizi tüm dünyaya duyurduk."
*
"ABD Başkanı Biden, 24 Nisan günü yayımladığı mesajda mesnetsiz, haksız ve hakikatlere aykırı ifadeler kullanmıştır. Bizi ziyadesiyle üzdü."
*
"Joe Biden 24 Nisan günü yayınladığı mesajda acı olaylarla ilgili mesnetsiz, haksız ifadeler kullanmıştır."
*
"Irak ve Suriye sınırlarımızı terör örgütlerinin tacizinden kurtardığımız gibi sınırlarımız ötesinde de terör oluşumuna izin vermeyeceğiz."
*
"ABD ve Avrupa eğer bizimle tarih konusunda yarışa girecek olursa onlar insan içine çıkamayacak duruma gelecektir.Bunu biz değil, Avrupalı tarihçiler diyor."
*
“Biz hala en başta söylediğimiz yerdeyiz. Tarihteki olayların açığa çıkarılması tarihçilere bırakılmalıdır, siyasilere değil. Biz kendimize bu kadar güvenirken karşı tarafın meseleyi ısrarla siyasi zemine taşıması işin aslını göstermektedir.”
*
"Tarihteki olayların araştırılması ve hakikatlerin ortaya çıkartılması, bu işin erbabına, tarihçilere bırakılmalıdır, siyasetçilere değil."
*
"Yıllardır dile getirilen Ermeni iddiaları konusunda ortak bir tarih komisyonu kurulması teklifimize hala bir cevap alamadık."
*
"Şayet böyle bir yola girilecekse bu yarıştan alnı ak çıkacak tek millet ve devletin biz olduğunu da hatırlatmak isteriz. ABD ve Avrupa başta olmak üzere bize soykırım ifadesi yönetenler, millet içine çıkamayacak duruma gelecektir."
*
"(Biden'ın 'soykırım' nitelemesi) Radikal Ermeni çevrelerin ve Türkiye karşıtı grupların baskısıyla yer verildiğini düşünüyoruz."
*
“Sayıları milyonla ifade edilen Türk ve Kürt nüfusları, Ermeni çeteler tarafından katledilmiştir.”
*
“Ben şu ana kadar belgelerle konuşuyorum Biden ne ile konuşuyor?"
*
"Arşivlerimizde 1 milyonun üzerinde belge var, buyursunlar, gelsinler, incelesinler. Amerika'da, Avrupa'da belge var mı ya da varsa açabiliyorlar mı? Bugüne kadar bu çağrılarımıza cevap veremediler."
*
"Osmanlı'nın sevk ve isyan politikası esnasında salgın hastalık ve asayiş sorunlarından 150 bin kayıp bulunmaktadır. Ancak bir sıfır fazla eklenerek siyaset yapılmaktadır."
*
"Ülkemizde pek çok yerde Ermenilerin katlettiği Türklere ait mezarlar vardır ama hiçbir yerde Türklerin Ermenileri katlettiğine dair toplu mezarlara rastlanmamıştır."
*
"Şu anda İstanbul'umuzda 100 bin civarından Ermeni vatandaşımız yaşamaktadır. Biz hiçbir zaman dışlayıcı olmadık."
*
"Sevk ve iskana tabi tutulanların sayısı ABD'nin raporlarında bile en fazla 600 bin olarak belirtilmektedir ki gerçek rakam daha da azdır."
*
"(1915 olayları) Acaba Amerika'nın arşivlerinde ne kadar belge var, varsa açabiliyor mu? Avrupa'da var mı, açabiliyor mu? Hodri meydan diyoruz"
*
"Osmanlı, Ermeni nüfusu başka yere göndermemiş, topraklarında yer değiştirtmiştir. 1 hafta süre verilmiş, mazereti olanlar muaf tutulmuştur."
*
"Eğer soykırım diyorsanız şöyle kendinizi aynaya bakıp bir değerlendirmeniz lazım. İşte bütün gerçek ortada; Karabağ, Kızılderelileri zaten söylememe gerek yok. Onlar her şeyiyle ortada."
*
"Türk milletine soykırım yaftasını yapıştıramazsınız!"
*
"Doğuda Rusların bizim topraklarımıza saldırdığı günlerde yaklaşık 300 bin Ermeni onların safında savaşmış, köylerde Türk ve Kürt nüfusu çoluk çocuk, kadın, ihtiyar demeden öldürmüştür."
*
"(İstanbul'daki Ermeni nüfusu) Bir ara 650 bine yaklaşmıştır. Herhalde insanlar soykırıma uğratıldıkları yere gönüllü olarak geri dönmezler."
*
"Ermeni iddialarıyla ilgili ortada herhangi bir somut delil olmadığı gibi uluslararası mahkeme kararı da mevcut değildir."
*
"Soykırım kavramı ve buna bağlı süreçler, geriye doğru işletilemeyecek şekilde, 1948 ve sonrasına aittir."
*
"ASALA terör örgütünün 70'li yıllarda ellerinde silah olmayan diplomatlarımızı öldürdüğünü de unutmayacağız Biden."
*
"Dün PKK üzerinden sınırlarımız içinde bir süredir PKK/YGP üzerinden Suriye'de olan tuzağı da atıp parçalayacağız. Kimsenin şüphesi olmasın."
*
"Onlar tersini söylüyor diye güneş doğmayacak değildir."

Devamı Geliyor...