ABD'de Şimdi Gündem Türkiye'ye Yaptırım

ABD’de gündem sürekli olarak hızla değişiyor. Biden döneminin başlamamış olması ve Donald Trump’ın son dönemi ülkede bazı çatlak seslerin çıkmasına neden olmuştu.

ABD'de Şimdi Gündem Türkiye'ye Yaptırım

Şimdi ise gündem değişti ve bu kez konu Türkiye’ye yaptırıma geldi. Savunma sanayisinde bazı adımlar atan Türkiye, S-400 hava savunma sistemlerini Rusya’dan almıştı. ABD ise buna son derece karşı çıkmıştı. İşte bu noktada mecliste Trump’ın Türkiye’ye yaptırım uygulaması lazım eleştirileri yükseldi. Ayrıca bazı yönergeler ve mektuplar da basından paylaşıldı. Yayımlanan belgelere göre Türkiye ABD’nin çok değerli bir müttefikiydi ama bu kadar değerli bir müttefik kaydı gitti sözlerine yer verildi. Türk halkı hala dostumuz ama…

Türkiye Bunu Yapmamalıydı!

Türkiye’nin S-400 savunma sistemini Rusya’dan almasından dolayı rahatsız olan ve buna ciddi bir tavırla karşı çıkan ABD, bu noktada Türk yetkilileri uyardık ama onlar dinlemedi. Bu yüzden bunun bir cezası olacak. Yaptırım uygulanacak denildi. Trump’ın yaptırımlara bir an önce başlaması gerektiğinin de altı çizildi. Ayrıca Türkiye bu noktada yanlış tercih yaptı. İhracatı dünyanın %20’sini oluşturan ABD mi yoksa ihracatı bazı ABD eyaletlerinden daha küçük olan Rusya mı dendi. Bununla birlikte Türkiye’nin S-400’leri denediğini ve daha ileri adımlar attığını belirtirken, sonuçlarının ekonomik anlamda yaptırımı olacak dendi. Zaten kötüye giden Türkiye ekonomisi bu nedenle daha da kötüye gidecek. Böyle olmamalıydı ama buna mecbur kaldık denildi.

Rusya Karşıtı Rol Oynuyordu!

Türkiye ABD’nin 1952’den beri müttefikiydi. İncirlik Üssü de bu açıdan son derece önemliydi. Bölgede Türkiye birçok Suriyeliye yardım ediyor. Oradaki Rusya’nın kötü amaçlı girişimlerini durduruyor. O bölgeye barış götürüyor ama müttefikimiz yanlış bir adım attı. Rusya’dan satın aldığı S-400 sistemleri nedeniyle müttefikimiz kaydı gitti. Rusya karşıtı rol oynayan Türkiye bir anda onlardan savunma sistemini satın aldı ve bu durum ABD’nin yaptırım uygulamasına neden oldu. Türk halkı hala dostumuz ama bu ekonomik yaptırım onlar için iyi olmayacak. Ortaya çıkarılacak istihdamdan hiçbiri yararlanamayacak sözlerine yer verilirken, Türkiye aldığı bu kararın bir sonucu olduğunu anlamalı ifadeleri de yine yayımlanan mektuplarda yer aldı.