Çin Aşısında Son Durum Ne?

İngiltere’de korona virüsün mutasyona uğramasıyla birlikte aşılar hakkında bazı soru işaretleri doğurmuştu. Mutasyona uğrayan virüse karşı, geliştirilen aşıların etkili olup olmayacağı soru işaretiydi.

Çin Aşısında Son Durum Ne?

Dünyada korona virüsün etkileri devam ediyor. Özellikle İngiltere’de korona virüsün mutasyona uğramasıyla birlikte aşılar hakkında bazı soru işaretleri doğurmuştu. Mutasyona uğrayan virüse karşı, geliştirilen aşıların etkili olup olmayacağı soru işaretiydi. Bununla ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlar, gerekirse 15 gün içerisinde yeni bir aşının daha geliştirilebileceğini duyurdu. Ayrıca Brezilya’da denemelerin devam etmesi ancak raporların 15 gün sonraya ertelenmesi de aşının etkinlik oranında şüphe uyandırdı. Konuya dair açıklamalarda bulunan Brezilya şirketi, toplamda farklı ülkelerde alınan sonuçlarla birlikte tüm bu sonuçların bir araya getirilip kamuya duyurulacağını belirtti. Türkiye’de de denemelerine başlanan Çin aşısı 3. faz sonuçlarının açıklanacağı tarih bekleniyor.

Çin Aşısına İnsanların Güveni Azalıyor

İnsanların geliştirilen Çin aşısına karşı güveni giderek düşüyor. Bunun nedeni aşının 3. faz sonuçlarının sürekli ertelenip durulması. Bu noktada Brezilyalı şirketten bir açıklama beklenirken onlar sadece 15 günlük bir süreye daha ihtiyaç olduğunu vurguladılar. Ayrıca açıklanan notlarda aşının etkisinin %50’nin üzerine çıktığını söylediler. Bununla birlikte Türkiye’ye de gelen Çin aşısı hakkında geliştiriciler de yorumlarda bulundu. Özellikle Türkiye için yeniden üretime geçilebileceğini, Türkiye için stokların ayrıldığını belirttiler. Aşı konusunda öncü ülkelerden biri olmak isteyen Türkiye’yse Çin aşısının en etkili aşı olabileceğini düşünüyor. Bununla birlikte aşıyı bulunanın bir Türk olması da yine bunda önemli bir etken.

Çin Aşısı Ne Zaman Uygulanacak?

Akıllardaki bir diğer soru da Çin aşısı ne zaman uygulanacak? Bu noktada Brezilya, Endonezya ve Türkiye öncü ülkeler arasında. Ayrıca ABD’nin çok okunan gazetelerinden Wall Street Journal gazetesi bu noktada Endonezya ve Türkiye’nin önemli bir rol oynayacağını duyurdu. Ayrıca gazetede yer alan bir diğer haberse Brezilya’nın 3. faz sonuçlarını geciktirmesinin aşıya olan güvenin düşmesiyle ilişkilendirdi. Aynı zamanda Türkiye’ye ulaştırılan aşının miktar bakımından şu an yeterli seviyede olmaması da dikkat çekiyor. Bununla ilgili açıklama Çin şirketi Biontech tarafından yapıldı. Türkiye bu konuda endişeli olmasın ve onlara gerekli desteği sağlayacağız açıklaması geldi. Ülkemizde kısa bir süre sonra yani 15 gün içerisinde aşının uygulanmaya koyulacağı düşünülüyor. Tabii Brezilya’dan gelecek rapor da önemli.