E-Twinning Buluşturur - Mehmet Salih Bal Ticaret Meslek Lisesi

Mehmet Salih Bal Ticaret Meslek Lisesi Farklı kulüp çalışmaları ile öğrencilerin sosyal gelişmelerini teşvik ederken son iki yılda katıldığı e-Twinning portalı ile öğrencilerini farklı il ve ülkelerden katılan öğrencilerle yapılan ortak çalışmalarda bulundurmaya devam ediyor. Tarih Öğretmeni Serap BAŞKAYA’nın danışmanlığında 2020- 2021 eğitim öğretim yılı içerisinde 2 adet proje devam etmektedir.

E-Twinning Buluşturur - Mehmet Salih Bal Ticaret Meslek Lisesi
Mehmet Salih Bal Ticaret Meslek Lisesi
E-Twinning Buluşturur - Mehmet Salih Bal Ticaret Meslek Lisesi

Okulumuz Mehmet Salih Bal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 5 Temmuz 2000’den beri kendi binasında öğrencilerine eğitim vermeye başlamıştır. Farklı kulüp çalışmaları ile öğrencilerin sosyal gelişmelerini teşvik ederken son iki yılda katıldığı e-Twinning portalı ile öğrencilerini farklı il ve ülkelerden katılan öğrencilerle yapılan ortak çalışmalarda bulundurmaya devam ediyor. Tarih Öğretmeni Serap BAŞKAYA’nın danışmanlığında 2020- 2021 eğitim öğretim yılı içerisinde 3 adet proje devam etmektedir. “Görselleştiriyorum-I’m Visualizing Projesi ile orta öğretim müfredatında yer alan konular görselleştirilirken oluşturulan materyaller bir dergide toplanacak ve web2 araçları ile yapılan bu çalışma tüm okul öğrencilerinin faydalanacağı bir materyal haline dönüştürülecektir.

Kendimde Aradım,  Kendimi Bildim, Gelen Saadetle Gelsin Giden Selametle Gitsin Diye Projesi ile Azerbaycan, İran İslam Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya ve Romanya ile Hacı Bektaş Velinin vefatının 750. Yıl Dönümü; Azerbaycan, Bosna Hersek, Kuzey Makedonya ve Özbekistan ile Yunus Emrenin Vefatının 700. Yıl Dönümü; Kuzey Makedonya ve Romanya ile Ahi Evran’ın doğumunun 850. Yıl Dönümü UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programına alınmıştır. Bu noktalardan yola çıkarak okulumuz öğrencileri ile bu sene eTwinning projesi yapmaya karar verilmiştir.

Bu noktadan yola çıkarak bu yıl eTwinning proje ekibinde ve okulumuz UNESCO kulübünde yer alan öğrencilerle birlikte bir eTwinning projesi yapmaya karar verdik.

Serap Başkaya - Mehmet Salih Bal MTAL, Maltepe, İstanbul/TURKEY

Dijital Tarih ile yine  farklı bölgelerden ve ülkelerden öğrenciler ile ortak ürünler çıkartılarak bunların dijital ortamda sergilenmesi ve tüm okul öğrencileri tarafından yararlı bir materyal olarak sunulması sağlanacaktır.

e-Twinning hayat boyu öğrenme programıdır. Avrupadaki okullara ait olan internet tabanlı bir topluluk 2005 yılında kurulmuş bir Comenius faaliyetidir. Türkiye bu topluluğa 2009 yılında katılmıştır. Çeşitli etkinliklerde Avrupada bulunan okullar ile işbirliği yapılmaktadır. Okullar arası ortak çalışmalar yapmak, okul projeleri düzenlemek, projeleri yönetmek ve yürütmek için tasarlanmıştır. Twinspace adlı online bir çalışma alanına sahip olan eTwinning sadece izin verilen yöneticilerin erişim sağlayabildiği bir platformdur. eTwinning programının fırsatları arasında Avrupa okulları ile iletişim kurma, çevrimiçi projeler yönetme, yabancı dil kullanma gibi ayrıcalıklar da bulunmaktadır.

e-Twinning fırsatlarından yararlanmak amacıyla Okulumuz bu projeleri yaygınlaştırmak için civar okullardaki e-Twinning programlarında görev alan öğretmen ve öğrencilerle iletişime geçmiştir. Pandemi koşulları, sosyal medyanın önemini daha da artırmış olduğu için  bu projelerde öğrenciler öğretmenlerinin danışmanlığında müfredatlarında yer alan hem ismi geçen tarihte büyük iz bırakmış düşünürleri anmak hem de  mfredattaki konuları daha iyi anlamak adına videolar ve fotoğraflar tasarlayarak, içeriklerini hazırlayacaktır. Pandemi fikirlerimizi paylaşmamızı engelleyemez.