Esnafa 5 Milyar TL Destek Paketi Açıklanıyor

Pandemi döneminden en fazla etkilenen hiç kuşkusuz küçük esnaf oldu. Özellikle sokağa çıkma yasakları, restoranda yemek yeme yasakları ve daha sonra dükkanların kapalı kalma süreleri derken esnaf ekonomik anlamda zor duruma girdi. Bu noktada devletten yardım bekleyen küçük esnafa yanıt geldi.

Esnafa 5 Milyar TL Destek Paketi Açıklanıyor

Pandemi döneminden en fazla etkilenen hiç kuşkusuz küçük esnaf oldu. Özellikle sokağa çıkma yasakları, restoranda yemek yeme yasakları ve daha sonra dükkanların kapalı kalma süreleri derken esnaf ekonomik anlamda zor duruma girdi. Bu noktada devletten yardım bekleyen küçük esnafa yanıt geldi. Toplamda 5 milyar TL destek paketi geliyor. Esnaflar 1000 TL’lik destekten faydalanabilecek. Ayrıca bazı vergi kalemlerinde indirimler yapılacak. Peki bu pakete başvuru şartları neler? Kimler bu destekten yararlanabilecek? 5 milyar TL’lik yardım kimlere yapılacak? Belirtilen şartlarda kafası karışan esnaf çareyi hükümetten gelecek son kararda arayacak. İşte destek paketinin detayları…

Esnaf Destek Paketi Tam 1000 TL

Esnaf destek paketini 1000 TL olarak açıklayan hükümet bu noktada birçok esnaftan şikayet aldı. Yardımı beğenen de var beğenmeyen de ancak bu esnaf destek paketine başvurunun da bazı şartları var. Öncelikli olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına göre ülkede 432 bin 567 esnaf bulunuyor. Bu noktada 1 milyon 239 bin 438 kişiye 3 ay süreyle ayda tam 1000 TL’lik destek yapılacak. Tabii bu desteğin geri ödemesi de olmayacak. Hibe şeklinde verilecek ve bu yüzden esnaf rahat edecek. Bunun haricinde iş yeri kira olan esnafa yine ayrıca kira desteği de yapılacak. Kira desteği de 750 TL’den 500 TL’ye kadar değişiyor.

Esnafa Destek Şartları Var!

Esnaf için hazırlanmış olan bu paketten yararlanmanın bazı şartları var. Öncelikli olarak kendi iş yerinde bilfiil çalışması gerekiyor. Bunun haricinde iş yerinin mülkiyeti eğer ki iş sahibine aitse emsal kira bedeli ödenecek. Eğer mülkiyet ona ait değilse yani kiraysa yıllık kira bedeli toplamda ödenecek. Gerçek usulde gelir vergisine tabii olmamak ancak bunlar da zirai, mesleki ve ticari faaliyetleri kapsıyor. Aynı zamanda kira desteği de büyükşehir belediyeleri kapsamında 2020 yılı için 11.000 TL’yi geçmeyecek şekilde olacak. Bunun haricinde 2019 takvim yılı için de 9.000 TL’yi aşmamış olması gerekecek. Tüm bu şartları yerine getiren esnaflar hem kira hem de destek paketinden yararlanabilecek.