EYT İle İlgili Bakandan Açıklama Geldi

Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan açıklamalar geldi. Özel açıklamalarda bulunan Selçuk, EYT ile ilgili yeni düzenlemeler yaptıklarını belirtti.

EYT İle İlgili Bakandan Açıklama Geldi

Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan açıklamalar geldi. Özel açıklamalarda bulunan Selçuk, EYT ile ilgili yeni düzenlemeler yaptıklarını belirtti. Ayrıca geniş çaplı bir reforma ihtiyacımız var ve bu da zaman alacak dedi. Aynı zamanda Emeklilikte Yaşa Takılanların yaşlarının 43-48 yaş aralığında olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, çalışmaya teşvik edileceklerinden de bahsetti. Maliyetleri hakkında da vurgu yapan Selçuk, yüksek maliyetlerin söz konusu olduğunu vurguladı. Bunun yerine insanların yaşını beklemelerinden ziyade çalışmaya teşvik edilmeleri gerektiğinden de bahsetti. Aynı zamanda Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili önemli gelişmelerin olacağını da söyledi.

Pandemi Döneminde Çalışmaya Teşvik Edilecekler

Emeklilik için 43 ila 48 yaş aralığının yeterli olmadığını vurgulayan Bakan Selçuk, mutlaka bu yaşların iyi değerlendirilmesi gerektiğini, insan ömründe en verimli çağların bunlar olduğunu, dolayısıyla onların çalışmaya teşvik edileceklerini söyledi. Hatta yeni düzenlemelerle birlikte teşvik primlerinin de verileceğinden bahseden Bakan, bundan sonra pandemi döneminde ülke ekonomisinin canlanması adına çalışmaya teşvik edileceklerinden bahsetti. Devletten iş kurmayla ilgili bazı desteklerin de geleceğini söyleyen Zehra Selçuk, kesinlikle çalışmaya hevesli insanların ülkelerine hizmet etmeye devam etmeleri gerektiğini belirtti. 48 yaşında emekli olup sıkıcı bir hayat yaşamaktansa hem kendilerine hem de ülkelerine daha verimli insanlar olabilecekleri hakkında konuştu.

En Verimli Zamanları Boşa Harcamayın

Gelecekte emekli olunduğunda hem ekonomik anlamda hem de ruhsal anlamda gelişimlerini devam ettirebilmeleri için insanların öz benliklerine karşı sorumlu olmaları gerektiğinden bahseden bakan, bu noktada çalışmanın insan gelişimine olan önemini söyledi. Ayrıca emekli oldukları zaman da kendilerine daha iyi bir ekonomik gelecek hazırlayabilmek adına bu yaşlarda birikim yapabileceklerinden de bahsetti. Devlet destekli bazı iş kurma girişimlerinde de bulunabileceklerinin müjdesini verdi. EYT kavramının aslında mantıklı olmadığını çünkü emekli olunabilmesi için 3 şarttan biri olan yaşın yerine getirilmediğini, bu yüzden de yaşa takılmanın pek akla yatkın olmadığını söyledi. Zaten emekli olunabilecek yaştaysa bir insan demek ki yaşa takılmış olmayacak diyen Selçuk, insanların daha bilinçli hareket etmeleri gerektiği konusunda uyarıda bulundu.