EYT'de Yeni Gelişmeler Var

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) alınacak yeni kararları ve yürürlüğe girecek yeni düzenlemeleri bekliyorlar. Sizin de bildiğiniz üzere sigorta gün primini doldurmuş kişiler yaşlarından dolayı emekli olamıyorlar. Emekli olunabilmesi için belli bir yaşa gelinmiş olması gerekiyor.

EYT'de Yeni Gelişmeler Var

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) alınacak yeni kararları ve yürürlüğe girecek yeni düzenlemeleri bekliyorlar. Sizin de bildiğiniz üzere sigorta gün primini doldurmuş kişiler yaşlarından dolayı emekli olamıyorlar. Emekli olunabilmesi için belli bir yaşa gelinmiş olması gerekiyor. Dolayısıyla Emeklilikte Yaşa Takılanlar alınacak ve uygulanacak yeni reformları bekliyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklamalar şu an için akıllardaki soru işaretlerini gidermeye yetti. Selçuk’un açıklamalarına göre emekli maaşı demek yaşlı aylığı demek. Dolayısıyla prim gününü doldurup emekli olmak isteyenlerin genel yaşı 48. Dünyanın hiçbir yerinde 48 yaşın yaşlı sayılmadığını, bu yüzden de emekli olamayacaklarını belirtti. Ayrıca bu konuda reforma ihtiyacı olduklarını ancak bunun uzun soluklu bir çalışma gerektirdiğini de vurguladı.

48 Yaş Dünyanın Hiçbir Yerinde Yaşlı Değil!

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamalara emeklilikte yaşa takılanların aklındaki tüm soru işaretlerini gidermeye yetti. Selçuk’un açıklamalarına göre prim gün sayısı dolanlar 48 yaşında oluyorlar ancak 48 yaş dünyanın hiçbir yerinde yaşlı sayılmıyor. Dolayısıyla emekli maaşı yaşlı maaşı anlamına geliyor. Bu nedenle 48 yaşındaki kişiler yaşlı olmadıklarından dolayı emekli olmalarına imkan yok. Aynı zamanda 48-50 yaş bandındaki kişilerin en verimli olacakları zamanlar şeklinde yorumlayan Selçuk, bu yüzden onların hala çalışmaya devam etmeleri en doğru karar olacak dedi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Değil Yaşı Tutmayanlar!

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Emeklilikte Yaşa Takılanlar değil de Emeklilikte Yaşı Tutmayanlar demeyi tercih ettiğini söylerken, geçtiğimiz yıllarda emekli edilenlerin ortalama yaşları 52-53 dedi. Bunun haricinde emekli olunabilmesi için üç ana kriter olduğundan bahsetti. Bunlar sigorta süresi, prim ödeme ve yaş. Yani bunlardan 2 tanesinin gerçekleşmesi ve 1 tanesinin gerçekleşmemesi emekli olmaya yetmiyor. Hepsinin aynı anda sağlanması gerekiyor. Yani emekli olunabilmesi için 3 ana parametrenin de yerine getirilmesi gerek. Ayrıca dünyanın neresine giderseniz gidin 48 yaş bir insanın hayatında en verimli olacağı yaşlardan biri. Bu yüzden onların çalışmaya devam etmeleri hem kendileri hem de ülkeleri adına daha mantıklı olacak dedi.