İndirim Günlerinde Bekleyen Büyük Tehlike

Ülkemizde süper hafta sonu, süper Cuma, harika Cuma, efsane Cuma gibi kampanyalar düzenleyerek P’den fazla indirim yaptığını söyleyen marka ve işletme sayısı oldukça çoğaldı.

İndirim Günlerinde Bekleyen Büyük Tehlike
buyuk indirim gunleri

Ülkemizde süper hafta sonu, süper Cuma, harika Cuma, efsane Cuma gibi kampanyalar düzenleyerek %50’den fazla indirim yaptığını söyleyen marka ve işletme sayısı oldukça çoğaldı. Özellikle Trendyol, Hepsiburada, Gitti Gidiyor gibi markalar bu indirimlerde başrolü paylaşıyorlar. Son dönemlerde artan bu indirim şovu adeta markalar arasında yarışmaya dönüştü. Bir marka diğerine karşı üstünlük kurmaya çalışırken aynı zamanda indirimlerde de sınır tanımıyor. Ne var ki indirim günlerinde bekleyen büyük tehlikeler var. Özellikle internet alışverişlerinde bu tehlikeler daha da artıyor. Alışveriş sitelerinde gerçekleştirilen indirimlere kendinizi bir kaptırdınız mı devamı geliyor ve ipin ucunu kaçırabiliyorsunuz. Son derece dikkatli alışveriş yapmakta fayda var.

Sosyal Medyada Tepki Çığ Gibi Büyüyor

İndirim günlerinde markaların yaptıkları indirimler akıl almaz boyutlara çıkabiliyor. Örneğin Trendyol markasının kadın çizmesinde fiyatı 1 TL’ye çekmiş olması da bunlara örnek. Ne var ki insanlar bir indirim dolayısıyla internet alışverişi yaparken diğer bir ürünün de indirimde olduğunu gördükleri zaman onu da alabiliyorlar. Hiç ihtiyacı olmayan şeyleri satın alan insanlar ay sonu kredi kartı ekstrelerini görünce şaşırıyorlar. Bu noktada uzmanlar alışveriş konusunda dikkatli olunması gerektiğini, indirim günlerine fazla kapılmamaları gerektiğini söylüyor. Ayrıca firmaların da indirim konusunda bazı stratejileri mevcut. Bu stratejiler insanların ihtiyacı dahi olmasa satın almasına neden oluyor.

Alışveriş Uygulamalarından Uzak Durun

Hiç ihtiyacınız olmayan bir ceketi ya da ayakkabıyı satın almak uzmanlara göre yapılabilecek en büyük yanlışlardan biri. Bunun gibi sosyal medya üzerinde birçok kişi paylaşımda bulunuyor. Özellikle yapılan bazı paylaşımlarda indirim çılgınlığına kapılıp tuvalet fırçası satın alan bile var. Bunun gibi günlük hayatında belki de hiç kullanmayacakları ürünleri satın alarak kredi kartlarının limitlerini zorlayanlar özellikle aile ekonomisinde de zora giriyorlar. Sosyal medyada firmaların yaptığı kampanyalara tepkiler de çığ gibi büyüyor. Ayrıca bazı firmalar insanlarda alışveriş isteğini tetikleyebilmek adına sanal mağazalarında indirimde olan bir ürünü diğer ürünün yanında göstererek alışverişe teşvik ediyor. Doğal olarak karşı koyulamaz bir alışveriş isteği doğuyor ve bu da maddi zorluklara neden olabiliyor.