Kabine Toplantısı Ne Zaman?

Korona virüs tedbirleri kapsamında Bilim Kurulu geçtiğimiz günlerde toplanmış ve toplantının detayları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından basına açıklanmıştı.

Kabine Toplantısı Ne Zaman?

Korona virüs tedbirleri kapsamında Bilim Kurulu geçtiğimiz günlerde toplanmış ve toplantının detayları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından basına açıklanmıştı. Gelen sorular üzerine Fahrettin Koca yeni tedbirlerin alınabilmesi için önce alınan tedbirlerin sonuçlarının görülmesi gerektiğini, bunun için 10 günlük sürenin geçmesi gerektiğini vurgulamıştı. Şimdi ise gündemde kabine toplantısı ne zaman sorusu var. Kabine toplantısı geçtiğimiz hafta yapılmış ve yeni tedbirler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Şimdi ise yine kabine toplantısı olacak ancak zamanı tam olarak belli değil. Bu konuda yetkililerden resmi bir açıklama da gelmedi. Tahminlere göre kabine toplantısı 1 Aralık 2020 Salı günü yapılacak ancak kesin karar değil. 

Yeni Tedbirler Gelebilir

Fahrettin Koca’nın açıkladığı rakamlar sonrasında tüm Türkiye’de yeni tedbirler gelecek mi sorusuna neden oldu. Kabine toplantısının ardından şu an için böyle tedbirlerin alınması beklenmiyor. 30 Kasım 2020 Pazartesi ya da 1 Aralık 2020 Salı günü yapılacağı tahmin edilen kabine toplantısında alınacak kararlar ve masaya yatırılan konu hakkında basın açıklamasını yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Artan vaka sayılarından dolayı yeni tedbir kararları yapılacak toplantının ardından alınabilir ancak uzmanlar böyle kararların çıkmasını öngörmüyorlar. Yeni tedbir kararlarının alınıp alınmayacağı ise Türkiye’nin Covid-19 vaka tablosuna bağlı olacak. Hafta sonu akşam 20:00 sabah 10:00 sokağa çıkma yasağının artırılabileceği de yine tahminler arasında. 

Kabine Toplantısında Covid-19 Tablosu Konuşulacak 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla kabine toplantısında konuşulacak ilk konu Covid-19 ve tedbirleri olacak. Son günlerde artan vaka ve vefat sayısının ardından geçtiğimiz hafta yapılan toplantıdan yeni tedbir kararları çıkmıştı. Fahrettin Koca ise Bilim Kurulu toplantısından sonra 10 günlük sürenin geçmesi gerektiğini söylemişti. Kabine toplantısında ise geçen hafta alınan tedbirlerin etkisi, vaka ve vefat sayısı, yeni tedbirlere gerek var mı gibi konular konuşulacaklar arasında. Toplantının ardından Recep Tayyip Erdoğan’ın basın açıklaması yapacak olması kafalardaki tüm soru işaretlerini giderecek. Özellikle yeni vaka artışının durdurulmak istenmesine yönelik bazı kısıtlamaların gelebilecek olması da gündemde. Resmi bir açıklama bulunmasa da 1 Aralık 2020 Salı günü Kabine toplantısının yapılması bekleniyor.