Korona Virüs Aşısının Dağıtımı Nasıl Yapılacak?

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüsün neden olduğu can kayıpları devam ediyor.

Korona Virüs Aşısının Dağıtımı Nasıl Yapılacak?

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüsün neden olduğu can kayıpları devam ediyor. Türkiye’de artan vaka ve vefat sayıları yeni tedbirleri de beraberinde getiriyor. Dünyanın gözü kulağı ise geliştirilen aşılarda. Rusya ve Çin korona virüse karşı bir aşı geliştirdiklerini duyursalar da bu aşının dağıtımına hemen başlanmayacak. Normalde bir bulaşıcı hastalığa karşı bulunan aşının dağıtımı için aradan yılların geçmesi gerekiyor. Öncelikli olarak aşının yan etkileri, bağışıklık sistemine olan desteği gibi konularda detaylı araştırmaların yapılması önemli. Ayrıca binlerce kişinin üzerinde denenmesi, aşının %100 etkili olduğuna dair onay alması gibi konular var. Bu noktada bilim insanları özverili şekilde çalışıyorlar ve yıllar alacak çalışmayı aylara sığdırmaya uğraşıyorlar.

Yatırımcılar Milyonlarca Dolarını Riske Ettiler

Rusya’nın geliştirdiği ve kamuoyuna açıkladığı Sputnik-V aşısının etkisi hala test sürecinde. Bu noktada yüzlerce insan gönüllü olarak sıraya girdi ve korona virüse karşı bağışıklık kazanmak için mücadele ediyorlar. Peki korona virüs aşısının etkisi kanıtlanırsa dağıtımı nasıl yapılacak? Birçok kişide zengin ülkelerin bu aşıdan ilk önce yararlanacaklarını, fakir ülkelere ise sıra bile gelmeyeceği konusunda endişeli. Ayrıca milyarca nüfus bulunduğunu düşünürsek aşı üretimi için aradan yılların geçmesi gerekiyor. İşte bu noktada da insanların kafası epey karışık çünkü kısa sürede aşının test edilerek denenmesini istiyorlar. Daha önce yaptığımız haberde eğer aşı %100 etkili olursa şimdiden başvurulsa bile aylar sonra temin edilebileceğini söylemiştik.

Aşının Seri Üretimi İçin 10 Yıl Gerekebilir!

Uzmanlara göre bulaşıcı bir hastalık için aşının seri üretimine geçmek 10 yıl bir süre alıyor. Bu noktada ilk yıl klinik öncesi analiz yapılıyor. Ardından gelen senede az sayıda kişide deneniyor. Daha sonraki yılda yani 2. Senede bu aşı yüzlerce kişi üzerinde test ediliyor. Üçüncü, dördüncü ve beşinci yılda ise denek sayısı binlere çıkarılıyor. Takip eden 5 yıl içerisinde de aşının onayı ve üretimi gerçekleştiriliyor. İşte tüm bu sürecin aylara sığdırılmak istenmesi olası hataları da beraberinde getirebilir. Uzun vadede Covid-19 aşısı birçok yan etkiye neden olabilir. Uzmanlar aşının test edilmesini beklemenin gerektiğini daha doğru buluyorlar.