Koronayla İlgili Her Şeye Cevap Verdi

Ahmet Hakan’ın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile korona hakkında yaptığı röportaj çok büyük ses getirdi. Aşıya ve koronaya dair tüm soruları soran Hakan, bu konuda merak edilenlerin cevaplarını aldı.

Koronayla İlgili Her Şeye Cevap Verdi

Ahmet Hakan’ın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile korona hakkında yaptığı röportaj çok büyük ses getirdi. Aşıya ve koronaya dair tüm soruları soran Hakan, bu konuda merak edilenlerin cevaplarını aldı. Öncelikli olarak neden Çin aşısını tercih ettik de diğer ülkelerin aşılarını tercih etmedik diye sordu. Fahrettin Koca ise konuyu hangi ülkenin ürettiği ile ele alamayız dedi. Mühim olan aşının hangi tekniklerle üretildiği ve etkisidir. Bu yüzden Çin aşısı tercih edildi dedi. Haberimizin devamında bu konuya dair tüm soru ve cevapları tek bir yazı olarak vereceğiz. Bu sayede kafanızdaki tüm soru işaretlerine cevap bulabilirsiniz.

Yan Etkisi Yok!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sorulan tüm sorulara en ince ayrıntısına kadar cevap verdi. Çin aşısının yöntemi hakkında söz eden Koca: Çin aşısı inaktif yöntemle üretildi. Bu yöntem kullanıldığı için diğer aşılara göre çok daha fazla tercih edilmelidir. Bilinen en eski yöntemdir. Herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır dedi. Ayrıca aşının 2 farklı yöntemle üretilebileceğinin de altını çizdi. Bunlardan birincisi inaktif yöntem ve ikincisi mRNA yöntemidir dedi. Bu noktada kendisine sorulan soruya şöyle yanıt veren Fahrettin Koca önemli bir noktaya parmak bastı: Bütün dünyanın en güvenilir yöntem olmasına karşın neden inaktif yöntemle üretilen aşılara yönelmediğini açıklayan Koca, bu yöntem çok zordur ve çok pahalıdır. Dolayısıyla ucuz ve daha kolay olmasından kaynaklı bazı ülkeler mRNA yöntemine eğilmiş durumdalar dedi.

Uzun Vadedeki Etkilerini Bilmiyoruz!

Çin ile yapılan aşı anlaşması hakkında bilgiler de veren Fahrettin Koca, Çin’le yaptığımız anlaşma 50 milyonluk. Bunun üzerine denk gelen rakamı da diğer yöntemlerle üretilen aşılar ile dolduracağız. Tabii diğer yöntemle üretilen aşıların etkilerini bilmiyoruz. Yani uzun vadede ne gibi etkiler göstereceklerini bilmiyoruz dedi. Dünyada üretilen hiçbir aşının Faz 3 onayı almadığını belirten Koca, Çin aşısı Faz 3’e en erken başlayan aşıdır. Daha geniş kitleler üzerinde denendi ve test edildi. Tabii ülkemizde uygulanmaya başlanması için önce Faz 3’ün açıklanması gerekiyor. Açıklanmadan önce hiçbir şekilde uygulanmayacak dedi.