O İllerde Vaka Artışı Maksimum Seviyede

Son 5 gündür vaka sayıları ciddi manada yükselişe geçerken özellikle korona virüs nedeniyle hayatını kaybeden hasta sayıları da 200’leri aşmıştı.

O İllerde Vaka Artışı Maksimum Seviyede

Yeni tip korona virüsün etkileri il il istatistiki bilgi olarak kaydedilirken bu bilgilerden çıkarım yapılması gerekiyor. Özellikle hangi illerin vaka sayısında artış meydana geldi ve hangi illerde düşüş yaşandı gibi soruların mutlak surette cevaplanması gerekir. Bu noktada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bazı açıklamalarda bulundu. Özellikle hafta sonu kısıtlamalarının ciddiye alınması gerektiğini ve insanların vaka artışlarına katkı sağlamamaları gerektiğini söyledi. Ayrıca Sayın Koca İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerdeki vaka artışlarının düştüğünü belirtirken birkaç ilde vaka sayısının maksimum seviyeye geldiğini duyurdu. Peki hangi illerde vaka sayısı yükseldi? Bununla ilgili bilgi verildi mi?

Vaka Sayılarında Ciddi Artış Yaşandı

Son 5 gündür vaka sayıları ciddi manada yükselişe geçerken özellikle korona virüs nedeniyle hayatını kaybeden hasta sayıları da 200’leri aşmıştı. Bilim Kurulu toplantısının ardından verilen rakamlar ciddi manada can sıkıcıydı. Özellikle İzmir, Ankara, Bursa, İstanbul, Kocaeli, Sivas, Konya gibi illerde vaka sayılarında düşüş yaşanmaya devam ediyor. Yükselen iller ise şu şekilde: Adana, Hatay, Samsun, Mersin, Ordu ve Antalya. Genelde baktığımızda Akdeniz ikliminin hakim olduğu şehirlerimiz vaka sayılarında artış gösteriyor. Dolayısıyla insanların ılık havaya aldanıp sosyal alanlara girmemesi gerekiyor. Ayrıca temizlik, maske ve mesafe kurallarına da dikkat edilmesi son derece önemli.

Kabine Toplantısından Yeni Kararlar Çıktı!

Dün gerçekleştirilen kabine toplantısından beklenen yeni kararlar çıktı. Özellikle okulların yüz yüze eğitime geçmesi hakkında birtakım yeni kararlar alındı. Yarından itibaren ana sınıfları hariç, tam gün hizmet veren resmi ve özel anaokulları gerekli Kovid-19 tedbirlerinin alınması kaydıyla yarından yüz yüze eğitime başlayacaktır açıklaması geldi. Ayrıca kabine toplantısında alınan bir karar da Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yılbaşıydı. Yılbaşında 4 günlük sokağa çıkma yasağının ilan edildiğini duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yasağın delinmemesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. Ayrıca insanlar hafta sonları sokağa çıkma yasaklarını delmek adına hastanelerden randevu aldıklarını ve bu randevulara gitmeyerek dışarıya çıktıkları belirlendi. Böyle durumlarda güvenlik güçleri gerekli cezai işlemi uygulayacak ve yılbaşında kimse sokağa çıkamayacak. Yeni yıl kutlamaları evlerde yapılacak.