Rusya'nın Covid-19 Aşısı Umut Oluyor

Rusya tarafından geliştirilen Covid-19 aşısı yapılan testler ve denemeler sonucunda etkilerini ortaya koyuyor.

Rusya'nın Covid-19 Aşısı Umut Oluyor

Rusya tarafından geliştirilen Covid-19 aşısı yapılan testler ve denemeler sonucunda etkilerini ortaya koyuyor. Sputnik V aşısının Rus vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılacağı ve dünya pazarında Rus vatandaşı olmayanlara 20 Dolar gibi makul bir fiyattan satılacağı belirtildi. Ayrıca bu konuda açıklamalarda bulunan Rus Varlık Fonu Genel Müdürü Kirill Dmitriev, aşının etkilerinin ilk 28 günde beklenenden çok daha yüksek olduğunu söyledi. Deneylerde ilk 28 günde aşının etkisinin %91,4 olduğunu belirten Dmitriev, ilk 42 günde ise etki %95 oranına kadar çıktı dedi. İlerleyen aşamalarda etkisinin çok daha yüksek olması beklenirken geliştirilen diğer aşılara göre ulaşımının da daha kolay olacağı söylendi.


20 Dolar’a Satılıyor!

Geliştirilen ve etkisi yüzde doksanın üzerinde olan Sputnik V aşısı dünya pazarında 20 Dolar satış rakamına sahip olacak. Rus vatandaşı olanlar ise aşıya ücretsiz olarak erişim sağlayabilecek. Bugüne kadar toplamda 18 bin 794 gönüllü üzerinde denenen aşı beklenen başarıyı gösterdi. Rus Varlık Fonu tarafından yapılan açıklamaya göre Sputnik V aşısı 2021 yılının Ocak ayında dağıtımlarına başlanacak. İlk olarak 1 milyar aşı üretimi amaçlayan Rusya, bu rakama rakiplerinden çok daha kısa sürede ulaşabileceğini düşünüyor. Ayrıca üretilen diğer aşılara göre fiyatının da daha makul olacağını belirten Rus Varlık Fonu, tüm dünyanın bu aşıdan yararlanmasını beklediklerini ifade etti.


Aşıya Erişim Başvuruyla Olacak

Sputnik V aşısına erişimin başvuruyla olacak olması, şimdiden birçok kişinin sıraya girmesine neden oldu. Yetkililerden gelen açıklamalara göre aşıya şimdi başvuru yapanların 2021 yılının Mart ayında ulaşabileceklerini söylüyorlar. Yani aşı dağıtıma çıktıktan 3 ay sonra aşıya sahip olabileceksiniz. Bu yüzden aşı olmak isteyenler bir an önce başvuru yapmalı. Covid-19 virüsü aşısı olarak dünyanın ilk tescillenen aşısı Sputnik V birçok gönüllüde denenmişti. Denenen kişilerden biri de Rusya lideri Putin’in kızıydı. Ayrıca Rusya tarafından geliştirilen bu aşının bazı hafif yan etkileri de bulunuyor. Ayrıca bu konu hakkında konuşan aşının geliştiricisi Gamelya Enstitüsü Başkanı Alexander Gintsburg, insanlara kendilerini koruma şansı tanıyoruz. İsteyen aşı olabilir ve bu ölümcül corona virüs ile rulet oynamak gibi bir şey dedi.